Herlees liveblog: 30.000 mensen in Brussel voor klimaatprotest, ook acties in de rest van de wereld 

In Brussel zijn er volgens de officiële cijfers van de politie zo'n 30.000 betogers door de straten getrokken voor het klimaatprotest. En ook in de rest van de wereld werden er massaal acties gevoerd. Herlees hier onze liveblog.

Nieuwe berichten kunnen niet opgehaald worden, probeer het later opnieuw.

Liveblog

Wereldwijd hebben honderdduizenden mensen gedemonstreerd voor een radicale verandering van het klimaatbeleid. Naast Brussel ontvingen ook steden als Milaan, Stockholm en Berlijn duizenden actievoerders, vooral jongeren. In totaal wordt in zeker 2.052 steden in 123 landen deelgenomen aan de zogenaamde 'global strike for future'. De grootste actie vond plaats in de Italiaanse stad Milaan. Meer dan 100.000 mensen betoogden er aan de kathedraal.

Videospeler inladen...

30.000 demonstranten in de Verenigde Staten

In meer dan 30 staten in de Verenigde Staten hebben klimaatspijbelaars honderden, meestal kleine acties gehouden, zoals hier in New York, waar een vijftigtal jongeren protesteerden aan het gebouw van de Verenigde Naties. In het hele land kwamen 30.000 demonstranten op straat.

Videospeler inladen...

Ook de oma van Anuna De Wever betoogt mee

Werkgeversorganisatie VBO: "Klimaat red je niet met een staking"

Werkgeversorganisatie VBO erkent dat klimaatmaatregelen nodig zijn, maar vindt een staking niet de juiste manier om dat duidelijk te maken. "Met een staking tref je de bedrijven die geen deel zijn van het probleem, maar wel van de oplossing", klinkt het. 

De werkgeversorganisatie vindt dat het debat nu "eindelijk over de inhoud" mag gaan. "Zo moet er een evenwicht gevonden worden tussen de bevoorradingszekerheid van energie, de beheersing van de kostprijs ervan en het verminderen van CO2-uitstoot. Dat is niet evident, maar wel noodzakelijk."

1.500 betogers in Hasselt

 Zowat 1.500 jongeren hebben vrijdag deelgenomen aan "Global Strike For Future" in Hasselt, de meesten van de middelbare school Kindsheid Jesu.

Het initiatief voor de klimaatmars kwam vanuit de leerlingen zelf, maar ze werden niet verplicht om deel te nemen. Zo'n 550 leerlingen verkozen om op school te blijven. 

Organisatoren roepen op tot actie: "Tijd dat politici actie ondernemen"

De organisatoren van de Brusselse klimaatbetoging hebben vrijdag opgeroepen tot dringende politieke actie. "Vandaag zijn we met 35.000. Beste politici, is dit draagvlak groot genoeg?", zo zei Youth for Climate-boegbeeld Anuna De Wever bij een toespraak aan het einde van de betoging.

De Wever blijft politici oproepen om geen woorden te uiten, maar actie te ondernemen. "Er zijn diverse organisaties: Youth for Climate, Students, Workers en Teachers. Waar zijn de politici?", zo zegt ze. "België blijft de slechtste leerling van de klas. Onze politici breken steeds hun beloftes."

"Al 10 weken mobiliseren we, maar ze hebben ons nog niet begrepen", klinkt het ook bij het Franstalige boegbeeld Adélaïde Charlier. "Het is een historische verantwoordelijkheid, want het is gedaan met de fossiele brandstoffen". Charlier roept voorts op om bij de klimaatactie ook rekening te houden met economische en sociale aspecten.

België blijft de slechtste leerling van de klas. Onze politici breken steeds hun beloftes

Anuna De Wever

Grote spandoekactie van Greenpeace

Greenpeace heeft langs het parcours van de betoging in Brussel enorme spandoeken opgehangen met enkele slogans die jongeren al wekenlang meehebben. Een voorbeeld is deze "Winter is not coming", refererend naar de populaire reeks Game of Thrones.

Volgens de officiële telling van de politie zijn er zo'n 30.000 mensen door de Brusselse straten getrokken voor de klimaatbetoging. Nog volgens de politie zijn de eerste deelnemers aangekomen op het eindpunt.

Zelfs op de Zuidpool wordt er voor het klimaat betoogd

Wetenschappers van de Duitse onderzoeksbasis Neumayer III van het Alfred Wegener Instituut heeft foto's gepubliceerd van hun actie op de Zuidpool. Daarop is te zien hoe vijf wetenschappers hun hand boven hun hoofd houden en een plakkaat vasthouden met de tekst "Tot hier zal het water stijgen". Op een spandoek staat dan weer te lezen: "ER IS GEEN PLANeet B". Stop klimaatverandering. Stel de toekomst van Antarctica veilig".

20.000 betogers in Berlijn, 10.000 in Wenen

Er sijpelen stilaan ook enkele cijfers binnen. In Berlijn kwamen volgens de politie 20.000 betogers op straat. In Wenen spreekt de politie van zo'n 10.000 manifestanten. In Helsinki, Finland, hebben 3.000 studenten voor het parlement geprotesteerd.

In Polen ging het om duizenden betogers, net als in Parijs. In bijvoorbeeld Johannesburg in Zuid-Afrika was de opkomst veel kleiner, daar betoogden zo'n 50 mensen. 

Wenen
AFP or licensors

Ook in New York is er een spijbelactie

Ook in New York is er een spijbelactie van jongeren. VRT-correspondent Björn Soenens ging een kijkje nemen. Er zouden zo'n 50 deelnemers zijn. 

Lees verder onder de foto's.

En ook Alexandria Villaseñor was aanwezig, zij protesteert al weken elke vrijdag voor het gebouw van de Verenigde Naties in New York. Onze correspondent Björn Soenens ging haar een tijdje geleden opzoeken. Lees het verslag hier.

Files in Brussel door de betoging

Nergens ter wereld kende klimaatmars vandaag meer succes dan in Australië

Met meer dan 100.000 waren ze, de jongeren die in verschillende Australische steden warmliepen voor een betoging voor de klimaatproblematiek. Ook in Hongkong en New Delhi was er jongerenprotest, maar de meeste acties zijn er in Italië, Frankrijk en Duitsland. In meer dan 120 landen, op meer dan 2.000 plaatsen, vragen honderdduizenden jongeren meer inzet van de overheden.

Videospeler inladen...

Sfeerbeelden uit Brussel

De betoging in Brussel wordt vanmiddag weer opgefleurd door de massale slogans. Denk aan: "Het beleid hangt mijn Kyoton uit", "March now, swim later" of "Ice, ice baby". Bekijk hieronder enkele foto's.

Videospeler inladen...

Anuna De Wever: "Vanaf nu gaat het alleen groter worden"

Volgens Anuna De Wever van Youth for Climate zal het protest na vandaag alleen nog maar groeien. "Dit is een enorm sterk statement vandaag want er wordt in 112 landen gestaakt. Het gaat nog groeien want voor veel landen is dit de eerste klimaatactie. Vanaf nu gaat het alleen groter worden."

"Mensen vragen elke week of het protest niet uitdooft. Maar het is helemaal niet aan het uitdoven, want er zijn elke week 10.000 jongeren over heel België die spijbelen voor hun toekomst", stelt De Wever.

Het gaat nog groeien want voor veel landen is dit de eerste klimaatactie. Vanaf nu gaat het alleen groter worden

Anuna De Wever

In de menigte zijn heel veel jongeren aanwezig en ook heel wat klassen. Er ontstond afgelopen week ophef over het feit dat scholen de mars als een verplichte klasuitstap gebruiken. "Het is geen verplichting, maar een klasuitstap. Dat is net zoals op sportdag gaan. Het is een educatieve uitstap en dit is super educatief", vindt De Wever. "Jongeren die vechten voor hun toekomst, dat is helemaal geen politiek. We zijn apolitiek en niet rechts of links. Alle jongeren zouden op deze manier zijn hun engagement moeten tonen voor het klimaat"

Belgische initiatiefnemers Kyra Gantois en Anuna De Wever

Waar komt de klimaatopwarming vandaan? Klimaatexpert Pieter Boussemaere legt uit

Waarom betogen de mensen?

Tijdens de betoging in Brussel horen we heel veel redenen waarom mensen meestappen. "Ik betoog mee omdat het bijna te laat is", vertelt de ene. "Ik wil dat mijn zoontje nog een toekomst heeft", klinkt het bij de andere. En nog ergens horen we: "Ik ben ambetant dat het zo lang moet duren. We blijven elke donderdag spijbelen, tot er iets gebeurt." Een leerkracht die mee betoogt, zegt: "Met onze school willen we alle leerlingen motiveren om zich in te zetten voor het klimaat. Daarom vinden we het belangrijk om hier met een delegatie van onze school te zijn."

Opvallend: in de manifestatie zijn er mensen van alle leeftijden te vinden. "Je ziet alle generaties. Dat toont dat de hele bevolking begaan is", klinkt het.

Herbekijk hier de VRT NWS Live aan het begin van de betoging.

Videospeler inladen...
De opkomst lijkt hier groot. Sinds de actie om half 2 van start ging, zijn er hier al honderden zoniet duizenden mensen gepasseerd
Reporter Ann De Bie in Brussel

Jongeren in de startblokken voor klimaatmars in Brussel

Om halftwee zijn vanop verschillende plaatsen in ons land betogers naar Brussel vertrokken voor een klimaatmars, de tiende in de reeks.  In Gent en Antwerpen hadden zo'n 3.000 mensen verzamelen geblazen, uit Dendermonde kwamen maar liefst 3.500 deelnemers. Ook in Leuven, Kortrijk en Lommel komen jongeren op straat, al is de opkomst daar beperkter.

Videospeler inladen...

Vuilnisophaling in Brussel verstoord door staking

Door de staking is de vuilnisophaling in Brussel verstoord. Er wordt aan de inwoners gevraagd om de zakken die niet opgehaald werden binnen te zetten en volgende week opnieuw buiten te zetten.

De crisis is decennialang genegeerd. Jullie weten door wie, en wij zijn het niet

Greta Thunberg in Stockholm
De betoging in Stockholm - Leen De Ridder

Wasknijpers als symbool voor mensen in armoede die willen betogen, maar er niet geraken

Verschillende jongeren hebben in Brussel wasknijpers op hun jas gehangen met daarop de namen van mensen in armoede die wel wíllen betogen, maar er niet geraken omdat ze ziek zijn of geen geld hebben. 

Meest gelezen