Antwerpse gouverneur Cathy Berx wil water om zwembaden en jacuzzi's te vullen duurder maken

De Antwerpse gouverneur wil dat de Vlaamse overheid nadenkt over hogere tarieven voor gezinnen die veel leidingwater verbruiken. Zo wil ze dat drinkwater voor huishoudelijk gebruik betaalbaar blijft, maar dat grootverbruikers meer moeten betalen. Wie bijvoorbeeld een zwembad of een jacuzzi wil vullen met leidingwater, zou dan meer moeten betalen.

"We moeten vandaag vaststellen dat de beschikbaarheid van water bijzonder laag is", zegt Antwerps gouverneur Cathy Berx. "Water is dus een kostbaar goed en daar moet ook een juiste prijs voor betaald worden. Nu  speelt ook de droogte een rol, maar het is het hele jaar door van belang dat we heel spaarzaam omspringen met drinkwater."

Ze vraagt zich daarom af of er geen verschillende tarieven kunnen ingevoerd worden. "De basisbehoefte van elk mens moet heel betaalbaar en democratisch blijven. Maar het luxegebruik van water, zoals voor jacuzzi's en zwembaden of om gazons te besproeien, dat zou toch tegen een ander tarief moeten. Daar gaat heel veel drinkwater verloren."

Het lijkt me perfect te berekenen hoeveel drinkwater gezinnen precies nodig hebben

Cathy Berx, gouverneur Antwerpen

Zo zou je dan vanaf een bepaalde hoeveelheid meer moeten gaan betalen voor water. "Je zou moeten gaan kijken hoeveel drinkwater gezinnen precies nodig hebben, om te drinken, om te koken, om groenten te wassen en zulke zaken. Dat lijkt me perfect te berekenen. Voor alles wat je daarboven nog gebruikt, zou je meer moeten betalen. Dat zou er dan voor moeten zorgen dat leidingwater alleen gebruikt wordt, waarvoor het nodig is. Andere types water, bijvoorbeeld opgevangen regenwater, kunnen dan gebruikt worden voor andere toepassingen."

Ze roept de Vlaamse overheid nu op om daarover na te denken. Die is daarvoor bevoegd.

Op dit moment bestaat er in Vlaanderen nochtans al een duurder tarief voor gezinnen die veel leidingwater verbruiken. Het basisverbruik telt 30 kubieke meter water per woning, plus 30 kubieke meter per bewoner, per jaar. Bij meer verbruik betaal je het comforttarief, dat dubbel zo hoog ligt.

"Wat ik eigenlijk bedoel, is dat zelfs dat comforttarief nog niet hoog genoeg is", verduidelijkt Cathy Berx. "Het is een verhoogd tarief, maar de prijs van ons drinkwater blijft laag. Zelfs het comforttarief komt niet overeen met de correcte waarde van ons water en zet niet genoeg aan om spaarzaam om te gaan met leidingwater en eventueel over te schakelen op regenwater voor bepaalde toepassingen."

Meest gelezen