Bijna de helft van de fietsen die afgelopen schooljaar gecontroleerd werden in West-Vlaanderen was niet in orde. Dat blijkt uit cijfers die provincieraadslid Kurt Himpe (N-VA) opvroeg bij gouverneur Carl Decaluwé (CD&V). Nooit eerder was dat aantal zo hoog.
Dieptepunt in verkeersveiligheid: bijna helft van gecontroleerde fietsen in West-Vlaanderen niet in orde
Tijdens het afgelopen schooljaar hielden zestien West-Vlaamse politiezones preventieve fietscontroles bij de schoolgaande jeugd. Van de 16.324 gecontroleerde fietsen bleken er 7.523 niet in orde. Dat komt overeen met 46 procent. Ter vergelijking: de voorbije jaren daalde het aantal fietsen dat niet in orde was van 41 procent in 2016 naar 37 procent in 2020.
Controles en preventie
“De controles in de scholen zijn een belangrijk onderdeel in het sensibiliseren van de jongeren en de ouders om een fiets te gebruiken die technisch in orde is”, zegt provincieraadslid Himpe. “We doen jaarlijks grote sensibiliseringscampagnes, maar tot mijn spijt zien we daar weinig resultaat van”, zegt gouverneur Decaluwé. “Een echte verklaring voor die plotse stijging zie ik niet. We proberen ieder jaar een kleine 20.000 fietsen te controleren. Het kan toeval zijn dat het aantal fietsen dat niet in orde is, dit jaar groter is. Maar een echte evolutie kunnen we pas over meerdere jaren zien.”
Minder preventie
“Tijdens de twee coronajaren werden er beduidend minder fietsen gecontroleerd en werd er zo minder ingezet op preventie. Dat heeft duidelijk een negatieve invloed gehad”, besluit provincieraadslid Kurt Himpe uit de cijfers. “Ik schrik niet van die cijfers”, zegt gouverneur Carl Decaluwé. “We stellen ieder jaar vast dat een groot deel van de gecontroleerde fietsen niet in orde is. Het is zorgwekkend dat het aantal, ondanks de vele sensibiliseringscampagnes, nog zo hoog is.
Verlichting
Bij de controles bleek vooral de fietsverlichting niet in orde te zijn. “We doen die controles meestal naar de winter toe”, verduidelijkt Decaluwé. “Dan is verlichting cruciaal en we zien dat er vaak geen of onvoldoende verlichting is. Daarom doe ik nogmaals een oproep aan iedereen die met een fiets rijdt, dat je met een fiets moet rijden die in orde is en dat je gezien wordt in het donker.”
Regionaal nieuws uit West-Vlaanderen

