Naar hoofdinhoud
ANC, de partij van president Cyril Ramaphosa, heeft een coalitieakkoord gesloten met verschillende partijen.

ANC sluit coalitieakkoord met verschillende partijen in Zuid-Afrika

In Zuid-Afrika hebben de twee grootste partijen, het Afrikaans Nationaal Congress (ANC) en de Democratische Alliantie (DA), een coalitieakkoord gesloten. Ze zullen samen met 2 kleinere partijen een regering vormen.

Pauline Vermout
Gepubliceerd:

In Zuid-Afrika hebben de twee grootste partijen, het Afrikaans Nationaal Congress (ANC) en de Democratische Alliantie (DA), een coalitieakkoord gesloten. Samen met twee kleinere partijen, de Zoeloe-nationalistische Inkatha Vrijheidspartij (IFP) en de radicaal-rechtse Patriottische Alliantie (PA), zullen ze een regering vormen in wat gezien wordt als een 'Grote Coalitie'.

Vannacht had de secretaris-generaal van het ANC, Fikile Mbalula, aangekondigd dat de partijen "een gezamenlijk akkoord" bereikt hadden "over de noodzaak om samen te werken". 

Helen Zille, lid van het partijbestuur van de DA, liet later echter weten dat er nog enkele kwesties waren gerezen die nog uitgeklaard moesten worden. Dat is nu dus gebeurd, heeft de leider van de partij, John Steenhuisen, laten weten.

Verkiezing van de president

Het Zuid-Afrikaanse parlement komt vandaag voor het eerst samen sinds de parlementsverkiezingen van 2 weken gelden. Toen verloor het ANC voor het eerst in 30 jaar haar meerderheid in het parlement.

Tijdens de plenaire zitting wordt de nieuwe president van Zuid-Afrika gekozen. De DA heeft laten weten dat ze het ANC zullen steunen bij de herverkiezing van president Cyril Ramaphosa (ANC). Ramaphosa zal hoogstwaarschijnlijk dan aan een tweede termijn beginnen.

Opvallend

De coalitie tussen de DA en het ANC is opvallend. De partijen waren decennialang rivalen. De DA is een centrumrechtse partij die vooral als 'wit' wordt ervaren. Het ANC daarentegen is eerder centrumlinks en staat bekend als de partij die het apartheidsregime in Zuid-Afrika bestreden heeft in de jaren 90. 

Steenhuisen noemt het akkoord daarom "het begin van een nieuw hoofdstuk in onze geschiedenis". Het wordt ook gezien als een poging om raciale en etnische verzoening te promoten na een harde campagne. 

Het coalitieakkoord zal hoogstwaarschijnlijk positief onthaald worden in de bedrijfswereld, omdat het de economische stabiliteit van het land verzekert.

Aanhangers van het ANC daarentegen, zouden de samenwerking met DA niet al te graag zien gebeuren.

Meer weten over

Maak van VRT NWS jouw voorkeursbron op Google

Google heeft een nieuwe functie gelanceerd waarmee je zelf kunt kiezen welke bronnen je eerst ziet wanneer je zoekt. Zo mis je nooit meer het laatste nieuws van VRT NWS.

Lees ook

  • general.player.loading"
  • general.player.loading"
  • general.player.loading"
  • general.player.loading"
  • general.player.loading"