Naar hoofdinhoud
Europese wagens staan klaar voor export naar de VS.

Trump kondigt importheffingen aan van 25 procent op auto's die VS binnenkomen (en dat is slecht nieuws voor Europa)

De Verenigde Staten gaan importtaksen van 25 procent heffen op alle auto's die niet in eigen land gemaakt worden. Dat heeft president Donald Trump aangekondigd tijdens een persconferentie in het Witte Huis. De heffingen kaderen in de handelsoorlog die gaande is tussen de VS en de rest van de wereld. Tegelijk vormen ze een (nieuwe) klap voor de Europese autosector, waarvan de VS de grootste afnemer van exportwagens is.

Stef Van Chaze
Gepubliceerd:

Na eerder al invoerheffingen op te leggen op aluminium en staal, heeft Trump nu ook aangekondigd dat auto's die de VS binnenkomen zullen worden belast met 25 procent.

"We gaan landen laten betalen voor het zakendoen in ons land en het wegnemen van onze banen, onze welvaart en vele andere zaken die ze ons door de jaren heen hebben ontnomen", gaf hij als motivatie tijdens een persconferentie in het Witte Huis.

Eerder liet de president al uitschijnen dat de tarieven zullen gelden vanaf 2 april, de dag dat ook de uitgestelde tarieven op producten uit Mexico en Canada zullen ingaan.

BEKIJK
Bekijk: Trump kondigt importtarieven aan op geïmporteerde auto's

De aankondiging is geen al te grote verrassing. Trump flirt al een tijdje met heffingen op geïmporteerde auto's. Zo kondigde hij begin maart al importtarieven aan op Canadese en Mexicaanse wagens. Onder druk van de eigen auto-industrie trok hij die een dag later weer voor een maand in. Dat komt omdat de Amerikaanse autosector nauw verweven is met zijn buurlanden.

Het is niet duidelijk of Trump met deze maatregel ook wagens viseert die vanuit Canada en Mexico de Verenigde Staten binnenrijden. De president zegt wel in gesprek te zijn met 'The Big Three' van Amerikaanse autobedrijven: Stellantis, Ford en General Motors, die ook grote productiesites hebben in de 2 buurlanden van de VS.

De nieuwe Canadese premier Mark Carney heeft alvast laten weten dat de invoertarieven "een directe aanval op de arbeiders in Canada" zijn.

Klap voor Europese auto-industrie

Voor Europese autobouwers, die voor een groot deel afhangen van de export van voertuigen naar de VS, is het bang afwachten. De VS is met een marktaandeel van bijna 25 procent namelijk de grootste afnemer van geëxporteerde Europese wagens, berekende de Europese automobielfederatie ACEA.

Zo is Volvo een van de grootste Europese exporteurs van auto's naar de VS. Een van de best verkochte SUV's in de States, de XC60, wordt deels in de VS gemaakt, maar wordt voor een groot deel ook vanuit het Zweedse Göteborg geïmporteerd. Ook Volvo Car Gent, waar volgende maand de eerste EX30 van de band rolt, hoopt de elektrische SUV op termijn op de Amerikaanse markt te brengen.

Een nieuwe klap dus voor de Europese autosector, die al een tijdje in slechte papieren zit. Volkswagen kondigde vorig jaar aan dat het 3 fabrieken in Duitsland wil sluiten en ook toeleveranciers van autofabrikanten Michelin en Schaeffler gaan duizenden banen schrappen. Bij ons sloot Audi Vorst vorige maand definitief de deuren.

Als autobouwers hier geen fabrieken hebben, zullen ze ze moeten bouwen

Donald Trump, president Verenigde Staten

Trump meent dat de importheffingen de binnenlandse autosector zullen stimuleren. Volgens hem worden de grote autobouwers op die manier gedwongen hun productie naar de VS te verplaatsen. "Als autobouwers hier geen fabrieken hebben, zullen ze ze moeten bouwen", zei hij daarover op de persconferentie.

Experts wijzen er echter op dat de importtarieven enkel de prijzen op de Amerikaanse automarkt zullen opdrijven, wat nadelig zal zijn voor de Amerikaanse consument.

Ik betreur de Amerikaanse beslissing om heffingen op te leggen aan de Europese export van auto's ten zeerste

Ursula von der Leyen, Europees Commissievoorzitter

De voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen, zegt dat ze de heffingen "ten zeerste betreurt". "Zoals ik al eerder heb gezegd zijn importheffingen slecht voor bedrijven en consumenten, zowel in de VS als in de Europese Unie."

"Als een belangrijke handelsmacht en een sterke gemeenschap van 27 lidstaten zullen we gezamenlijk onze werknemers, bedrijven en consumenten in onze hele Europese Unie beschermen."

Met Trumps heffingen op geïmporteerd aluminium en staal eerder deze maand kondigde de EU als reactie al extra heffingen voor de invoer van Amerikaanse producten aan. Het is afwachten wat het antwoord van de EU op deze maatregel zal zijn.

Meest gelezen

  • 1
    general.loading
  • 2
    general.loading
  • 3
    general.loading
  • 4
    general.loading
  • 5
    general.loading

Maak van VRT NWS jouw voorkeursbron op Google

Google heeft een nieuwe functie gelanceerd waarmee je zelf kunt kiezen welke bronnen je eerst ziet wanneer je zoekt. Zo mis je nooit meer het laatste nieuws van VRT NWS.

Lees ook

  • general.player.loading"
  • general.player.loading"
  • general.player.loading"
  • general.player.loading"
  • general.player.loading"