In Iran is de Zweeds-Iraanse spoedarts Ahmadreza Djalali opnieuw verplaatst, deze keer in zijn eentje en naar een onbekende locatie. Dat zegt Amnesty International die er een signaal in ziet dat hij mogelijk wordt geëxecuteerd. Eerder waarschuwde de mensenrechtenorganisatie al voor meer executies in Iran, door het conflict met Israël.
Iran verplaatst Ahmadreza Djalali naar onbekende locatie, zegt Amnesty International: "Kan wijzen op plannen om hem te executeren"
Gisteren werd Ahmadreza Djalali al met andere gevangenen verplaatst van de Evin-gevangenis naar een andere gevangenis, de 'Greater Tehran Penitentiary'. Die overplaatsing was het gevolg van de Israëlische bombardementen op de beruchte Evin-gevangenis.
Volgens Amnesty International is Djalali vandaag vanuit die nieuwe gevangenis opnieuw weggeleid naar een onbekende locatie. En deze keer werd hij in zijn eentje overgeplaatst. "Dit is uitermate zorgwekkend nieuws dat kan wijzen op plannen om de Zweeds-Iraanse urgentiearts te executeren", aldus Amnesty International.
Wie is Ahmadreza Djalali?
Ahmadreza Djalali werkte als dokter in de rampengeneeskunde. Jarenlang deed hij onderzoek in het Karolinska Instituut in Stockholm. Hij werkte ook als gastdocent aan de Vrije Universiteit Brussel en was verbonden aan een onderzoeksgroep van de Italiaanse UPO-universiteit in Novara.
Tijdens een lezingentoer door Iran werd hij op 25 april 2016 gearresteerd in Teheran. De Iraanse overheid beschuldigde hem van spionage voor Israël. Na een schijnproces werd de prof veroordeeld tot de doodstraf. Dat stootte op felle kritiek wereldwijd, ook vanuit de Europese Unie en de Verenigde Naties.
"Iran moet onmiddellijk kenbaar maken waar Ahmadreza Djalali zich bevindt en alle plannen om hem te executeren, stopzetten. De man zit al 9 jaar onterecht vast en werd na een manifest oneerlijk proces veroordeeld tot de dood. Iran moet hem onmiddellijk vrijlaten."
Aangezien Djalali ook gastprofessor was aan de Vrije Universiteit in Brussel, roept Amnesty International ook de Belgische regering op om Iran duidelijk te maken geen executies uit te voeren en Djalali vrij te laten.
Waarschuwing voor meer executies in Iran
De mensenrechtenorganisatie waarschuwde eerder al dat Iran het aantal executies sterk wil opdrijven. Door het conflict met Israël staat het regime van Ayatollah Ali Khamenei stevig onder druk. Hooggeplaatsten binnen het regime hebben al opgeroepen om sneller over te gaan tot de doodstraf.
Iran heeft de laatste dagen ook al verschillende mensen gearresteerd, wegens "collaboratie en banden hebben met Israël". Volgens Amnesty International zijn al minstens 2 mannen geëxecuteerd, die ter dood veroordeeld werden omwille van vermeende banden met Israël.

