Naar hoofdinhoud

Olieprijs gedaald sinds hoogtepunt in juni en dat voel je aan de pomp: gemiddeld 20 euro goedkoper

De olieprijs is met een vijfde gedaald sinds zijn hoogtepunt in juni. Een vat olie kost nu zo'n 95 dollar. In juni klom die prijs nog tot boven de 120 dollar. En dat merk je aan de pomp: hoewel de benzineprijs vandaag net weer wat gestegen is, kost je auto voltanken nu gemiddeld 20 euro minder dan twee maanden geleden. Aan de hoge energieprijzen verandert dat helaas niets, want gas blijft nog steeds enorm duur.

Thomas Van De Wal
Gepubliceerd:

Het leven is de laatste maanden fors duurder geworden. Al maandenlang kampen we met hoge inflatiecijfers, de energiefactuur bereikt ongeziene hoogtes en ook tanken neemt een aanzienlijke hap uit het budget. 

In dat laatste is nu wat verandering gekomen. De oorlog in Oekraïne deed de olieprijs pieken, wat ook gevolgen had voor de bezineprijs: die brak door de symbolische grens van 2 euro per liter. Ondertussen zie je in tankstations weer een "1" als eerste cijfer op de prijsborden.

"De olieprijs fluctueert de laatste dagen, maar is toch duidelijk naar beneden gegaan de laatste weken", zegt Erik Joly, hoofdeconoom bij ABN AMRO. 

Midden juni bereikte de olieprijs nog een piek van 120 dollar per vat. De maximumprijs voor een liter benzine 95 was toen 2,15 euro. Vandaag schommelt de olieprijs rond de 95 dollar per vat. Ook de maximumprijs aan de pomp is met 36 cent gedaald, tot 1,79 euro. Wie een wagen voltankt, zal daarvoor gemiddeld 20 euro minder moeten neertellen.

Minder vraag, meer aanbod

De oorzaak daarvan moeten we volgens Erik Joly zoeken bij de sputterende economie. "We stellen vast dat wereldwijd de economie aan het vertragen is, wat betekent dat er minder vraag is naar olie."

We stellen vast dat wereldwijd de economie aan het vertragen is, wat betekent dat er minder vraag is naar olie.

Erik Joly, hoofdeconoom ABN AMRO

Maar ook aan de aanbodzijde beweegt er wat. "Mogelijk is er de anticipatie op een nucleair akkoord tussen de Verenigde Staten en Iran. Als dat akkoord gesloten wordt, kan dat betekenen dat Iran op dagbasis 1,3 miljoen vaten extra gaat oppompen, waardoor het aanbod vergroot. Als je alles samenlegt, maakt dat een duidelijk verschil voor de prijs."

BEKIJK

Goedkoper, maar ook een kanttekening

Tanken is nu dus goedkoper dan twee maanden geleden. Al is daarbij een belangrijke kanttekening te maken: de prijzen aan de pomp zijn nog heel wat hoger dan een jaar geleden.

Zo betaalde je voor een liter benzine 95 in augustus 2021 volgens cijfers van Statbel nog gemiddeld 1,58 euro. Dat is 21 cent per liter goedkoper dan de huidige maximumprijs, een verschil van bijna 13%.

BEKIJK

Gas is op dit ogenblik een schaars goed. En wat schaars is, blijft nog eventjes duur.

Erik Joly, hoofdeconoom ABN AMRO

Bovendien is het maar een druppel op een hete plaat. Want de olieprijs heeft maar weinig invloed op de energieprijzen, die door het dak blijven gaan. Vooral de stijgende gasprijs baart zorgen. Die schommelt al enkele weken rond 200 euro per megawattuur, wat uitzonderlijk is in de zomermaanden.

De droogte en de lage waterstanden hebben immers een invloed op andere energiebronnen. De binnenvaart heeft het moeilijker om kolen te vervoeren, er is minder koelwater voor kern- en elektriciteitscentrales en ook waterkrachtcentrales komen in de problemen. Redenen genoeg voor ongerustheid in onze buurlanden. 

"Duitsland, dat heel afhankelijk is van dat Russisch gas, flirt op dit moment met een recessie", zegt ABN AMRO-hoofdeconoom Erik Joly. "Onlangs is Duitsland er wel in geslaagd om de gasreserves bij te vullen, maar dat neemt niet weg dat er nog een zekere ongerustheid is. Gas is op dit ogenblik een schaars goed. En wat schaars is, blijft nog eventjes duur." 

Meer weten over

Mis geen enkele WinWin.

Xavier en Chaima sturen je elke week hun favoriete Wins. Stel je vraag, deel tips en word zo samen met hen een slimmere consument.

Lees ook

  • general.player.loading"
  • general.player.loading"
  • general.player.loading"
  • general.player.loading"
  • general.player.loading"