Slaagt de nieuwe lijst N-VA plus, een samenwerking tussen de N-VA van stemmenkanon en burgemeester Theo Francken en Open VLD erin een absolute meerderheid te halen in Lubbeek of zal ze toch een coalitie moeten vormen? En in hoeverre kunnen Vlaams Belang en Vooruit, die er 6 jaar geleden niet bij waren, het politieke landschap beïnvloeden?
Fietsinfrastructuur, sluipverkeer en kartel dat voor de absolute meerderheid gaat: hierover gaan de verkiezingen in Lubbeek
In Lubbeek vormden N-VA en CD&V met 13 van de 23 zetels de voorbije 6 jaar de meerderheid. N-VA was met maar liefst 9 zetels de grootste partij. Theo Francken (N-VA) draagt de burgemeesterssjerp. Groen (4), Lubbeek Leeft (4) en Open VLD (2) belandden in de oppositie.
In Lubbeek staat er sinds eind 2021 een nieuw politiekantoor. "Dat is veel beter voor de dienstverlening en het werkcomfort. Het wagenpark is ook al deels vernieuwd. Zo hebben ze bij de politiezone nu ook elektrische voertuigen. Door die investering trekt onze zone nu ook meer jonge werknemers aan", vertelt burgemeester Theo Francken (N-VA).
Daarnaast heeft de gemeente in Lubbeek en Linden multifunctionele kunstgrasvelden aangelegd. "Daar heeft Sport Vlaanderen subsidies voor gegeven, de kunstgrasvelden worden dus niet enkel door de voetbalclubs gebruikt. Voor het veld in Lubbeek is er ook een overeenkomst gesloten met de korfbal en lacrosse, zodat ook die clubs op het veld kunnen spelen. Van het veld in Linden kunnen alle Lubekenaren buiten het voetbalseizoen gebruik maken", legt schepen Hugo Simoens (CD&V) uit.
Op financieel vlak mag de gemeente volgens burgemeester Francken trots zijn: "We zijn een financieel gezonde gemeente en dat met lage belastingen. We doen ons best om op een zuinige manier met belastinggeld om te gaan, net zoals een goede huismoeder of -vader."
We zijn een financieel gezonde gemeente met lage belastingen
Burgemeester Theo Francken (N-VA)
"Een dossier dat al lang vastzat, is de bouw van een nieuwe school in Pellenberg. Deze legislatuur hebben we eindelijk vooruitgang geboekt", aldus schepen Simoens. Op de ziekenhuissite in Pellenberg is de bouw van die school volop bezig en de nieuwe school zou vanaf september 2025 in gebruik worden genomen. "Er wordt nog een mobiliteitsstudie uitgevoerd zodat de bereikbaarheid geen probleem zal vormen", zegt burgemeester Francken.
Maar daar twijfelt de oppositie aan. "Wij vinden de locatie absoluut niet geschikt. Kinderen kunnen niet op een veilige manier met de fiets naar die school", meent gemeenteraadslid Gilberte Muls (Lubbeek Leeft). Ook gemeenteraadslid Liesbeth Smeyers (Groen) betreurt dat de school naar buiten het centrum verhuist: "Ik vrees dat nog meer kinderen met de auto zullen gebracht worden. Er zijn wel een aantal mogelijkheden uitgezocht, maar geen enkele mogelijkheid zal evident zijn. Het zal een grote uitdaging vormen."
In mei kreeg Lubbeek nog te maken met wateroverlast. De oppositie vindt dat er de afgelopen legislatuur te weinig gewerkt is aan preventie. "Er zijn dit jaar een aantal knelpunten naar boven gekomen op het vlak van wateroverlast, daar moet dus echt wel iets aan gedaan worden", zegt Smeyers.
Ook de herinrichting van het Kerkplein in deelgemeente Pellenberg verloopt volgens de oppositie niet volgens de regels van de kunst. Volgens de burgemeester "loopt er een participatieproject met de bewoners", maar de oppositie vindt dat er niet genoeg geluisterd wordt naar de bezorgdheden van de inwoners. "Lubbeek moet kiezen voor een aanpak van onder naar boven en niet meer van boven naar onder", vindt Muls.
Lubbeek moet kiezen voor een aanpak van onder naar boven en niet meer van boven naar onder
Gilberte Muls (Lubbeek Leeft)
Daarnaast maakt Groen zich ook zorgen over wat er met de sporthal op het Kerkplein zal gebeuren: "Het zou jammer zijn als die ook naar de ziekenhuissite verhuist, want dan zullen de inwoners weer meer de auto nemen om te gaan sporten."
Dit jaar scoorde Lubbeek van alle Belgische gemeentes die in het fietsrapport waren opgenomen, het slechtst. "De fietsinfrastructuur in Lubbeek is grotendeels onbestaande of in zeer slechte staat, op een paar uitzonderingen na", vertelt Jan Frederickx van de Fietsersbond Lubbeek. "De laatste tijd zijn er op zijn minst plannen en een paar realisaties, maar de gemeente moet echt een tandje bijsteken. Het is niet alleen de schuld van deze coalitie, ook de vorige coalities hebben de fietsinfrastructuur in de gemeente zwaar verwaarloosd."
"Al jaren hameren wij met de Fietsersbond op oplossingen die weinig geld kosten, maar ook daar gebeurt niets mee. Ze laten dat allemaal gewoon maar gebeuren", besluit Frederickx.
De fietsinfrastructuur is grotendeels onbestaande of in zeer slechte staat
Jan Frederickx, Fietsersbond Lubbeek
Iets waar de inwoners van Pellenberg al lang van wakker liggen, is het sluipverkeer. Voor veel pendelaars is Pellenberg een makkelijke verbinding tussen de Diestse- en Tiensesteenweg, maar daar zijn de bewoners minder blij mee. Volgens Groen zal het thema de komende jaren nog meer aan de oppervlakte komen. "Met de komst van de nieuwe school in Pellenberg zal dit nog belangrijker worden, want de route naar die school is ook de weg waar tijdens de piekuren nu al zoveel sluipverkeer is", aldus gemeenteraadslid Piet Ritzen (Groen).
Toch is er volgens burgemeester Francken hoop op een oplossing in de nabije toekomst: "Momenteel loopt er een studie van de Vlaamse regering voor een mogelijke verbinding tussen Diestse- en Tiensesteenweg. Voorlopig is het dus even wachten op die resultaten."
Meerderheidspartij N-VA trekt samen met oppositiepartij Open VLD naar de kiezer, onder de noemer N-VA plus. De nieuwe lijst hoopt op die manier de absolute meerderheid te halen. Of dat lukt, is afwachten, want de volgende legislatuur krijgt de gemeenteraad van Lubbeek er 2 zetels bij omdat de gemeente nu meer dan 15.000 inwoners heeft. Met lijsttrekker en burgemeester Theo Francken heeft de partij alvast een stemmenkanon in huis: in 2018 haalde hij maar liefst 2.435 voorkeurstemmen, bijna 4 keer zoveel als de nummer 2.
Vlaams Belang, dat de vorige keer niet deelnam, waagt deze keer wel zijn kans. Eddy Elyn is lijsttrekker. Vraag is of de partij aan de rechterzijde stemmen kan afsnoepen van de N-VA. Aan de linkerzijde maakt Vooruit na 12 jaar afwezigheid opnieuw haar opwachting. Lijsttrekker Antoon Verlinden is de broer van de Leuvense schepen en Vlaams Parlementslid Bieke Verlinden.
Bij CD&V trekt Hugo Simoens voor de 1e keer de lijst en ook Groen kiest met Liesbeth Smeyers voor een nieuwe lijsttrekker. Lubbeek Leeft houdt het dan weer bij een oude bekende, Gilberte Muls.
Het is al de tweede keer dat de inwoners van Lubbeek naar de stembus trekken dit jaar. Gemeenteraadsverkiezingen verschillen uiteraard van de andere verkiezingen, maar mogelijk zetten bepaalde tendenzen zich verder. Bekijk hieronder de resultaten van 9 juni op gemeenteniveau.
Regionaal nieuws uit Brussel en Vlaams-Brabant

