Tijdens de eerste editie van De Grote Brandoefening in 2025 bleek 4 op 5 Vlamingen niet voorbereid te zijn op een woningbrand. Slechts één op vijf beschikt over een evacuatieplan. Nochtans kan een snelle en veilige evacuatie het verschil betekenen tussen leven en dood. Bij de vorige editie van De Grote Brandoefening werd er vooral ingezet op preventie. Nu gaat Radio 2 een stapje verder en roept iedereen op om na te denken over een evacuatieplan en om wél voorbereid te zijn.
De komende twee weken ontdek je op Radio 2 wat je moet doen wanneer er brand uitbreekt: thuis, op het werk, op vakantie of waar je je ook bevindt. Welke vluchtroute is de veiligste? Hoe organiseer je zelf een goede brandoefening met je gezin? En hoe kan je in een noodsituatie toch het hoofd koel houden? Radio 2 gidst je stap voor stap naar meer brandveiligheid. Onder meer door getuigenissen. Zo ging Margaux van de regio vandaag al langs bij een gezin met acht kinderen in Tongeren. Tijdens de kerstvakantie kregen ze plots te maken met een woningbrand. Dankzij hun jaarlijkse brandoefening konden alle gezinsleden - groot en klein - tijdig en veilig het huis verlaten.
Op vrijdag 6 februari organiseert Radio 2, in samenwerking met KBC, dan opnieuw De Grote Brandoefening. Die dag gaat het alarm regelmatig af op de radio en kunnen luisteraars via een online quiz testen hoe goed ze voorbereid zijn op een noodsituatie. Wie meedoet, maakt kans op onder meer een brandveiligheidspakket.
Rino Ver Eecke, nethoofd Radio 2: “Brand breekt vaak uit waar je het niet verwacht. Elke seconde is belangrijk en telt. Daarom roepen we iedereen op om vandaag al een eenvoudig vluchtplan te maken en het samen te oefenen. Spreek alles goed door. Brand zit in een klein hoekje, maar veiligheid bij je thuis maak je groot met kleine stappen. Radio 2 wil je hierop meer dan 100% voorbereiden. Als je voorbereid bent, win je tijd en tijd redt levens. Doe het voor wie je graag ziet.”
Luister mee, leer bij, en doe mee: de beste tips voor brandveiligheid hoor je in Goeiemorgen Morgen!, Radio 2 Ann & Daan en Radio 2 Spits. Via degrotebrandoefening.be kan iedereen zich registreren, alle informatie nalezen en leren hoe je op de veiligste manier kan evacueren.
Video
Tips om te evacueren
Radio 2 pakt de komende weken uit met heel wat tips om veilig te evacueren bij brand. Daarvoor werkt Radio 2 samen met de brandweer. Lotte van de brandweer wil samen met de Radio 2-dj's de luisteraars bewust maken van wat je best kan doen als er ergens brand uitbreekt, welke obstakels je kan tegenkomen en wat de veiligste vluchtroute is.
Lotte Dietvorst, deskundige Brandveiligheid bij Brandweerzone Rivierenland: “Je hebt in je eigen woning maar ongeveer 3 minuten om veilig buiten te geraken. Als het brandalarm afgaat, moet je weten wat te doen. Je evacuatieroute en een alternatief plan moeten gekend en geoefend zijn. De eerste focus is: zorg dat iedereen veilig buitengeraakt. En verwittig dan de hulpdiensten. Wij hopen dat deze actie zoveel mogelijk mensen bereikt om er effectief thuis mee aan de slag te gaan, en ook op het werk, op vakantie,...”
- Laat altijd een sleutel op buitendeuren zitten
David wordt ‘s avonds laat opgeschrikt door rook en hij hoort z’n hond hevig blaffen in de verte. Hij probeert in het donker een weg naar buiten te vinden, maar botst op enkele obstakels... Als je een buitendeur op slot doet 's nachts, zorg dat er een sleutel op zit. Breng eerst jezelf in veiligheid, ga niet op zoek naar je huisdier.
Video
- Ken ook in een hotel de vluchtroute bij brand
Margaux is met vakantie en negeert een brandalarm. Maar ook op vakantie moet je alert zijn. Door te twijfelen bij het horen van een brandalarm verlies je kostbare tijd. Niet alleen in je eigen huis ken je het best je vluchtroute bij een noodgeval, maar ook op hotel of in je vakantiehuis moet je weten welke kant je uit moet.
Video
- Wat als je niet uit je auto geraakt bij brand?
Peter moet fel remmen… en geraakt niet meer uit zijn wagen! Het gebeurt heel zelden, maar het kan, na een ongeval, door brand, of als je auto in het water terecht komt, dat je autodeur gaat niet opengaat. Wat je dan kan doen, is je venster proberen stuk te maken. Met een hard voorwerp, een hamertje of speciale sleutelhanger.
Video
- Spreek een vluchtroute af met je gezin
Ann geniet van een rustig moment in de tuin, maar dan hoort ze het brandalarm. Wat nu? Bij een brandalarm loop je niet opnieuw naar binnen als je al buiten bent. Spreek op voorhand een vluchtroute af met je gezinsleden en oefen die ook samen.
Video
- Breng eerst iedereen in veiligheid en bel dan 112
Daan hoort een brandalarm en merkt rook op, hij geraakt in paniek en wil het noodnummer bellen. Lotte van de brandweer raadt hem aan om eerst en vooral zichzelf en zijn huisgenoten in veiligheid te brengen. Pas wanneer je met iedereen op een veilige plaats bent, dat is buiten het gebouw, bel je het noodnummer 112.
Video
De Grote Brandoefening van maandag 26 januari tot vrijdag 6 februari op Radio 2 en op het Radio 2-kanaal op VRT MAX.
Lees zeker ook
Deel dit artikel op sociale media



.jpg%3Fitok%3DFM0P1xHU&w=3840&q=90)
.jpg%3Fitok%3Dpt0QSjTu&w=3840&q=90)










